2017.09.08

Debata na temat „stanu Unii”: jak ukształtować przyszłość UE

Posłowie ocenią osiągnięcia Komisji pod przewodnictwem Junckera w połowie jej kadencji. Dyskusja skupi się zapewne na sposobach budowania silnej Unii, zdolnej do zapewnienia bezpieczeństwa, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Debata rozpocznie się od dorocznego orędzia przewodniczącego Komisji o "Stanie Unii" w środę rano.

WiFi4EU: ostatnie głosowanie nad bezpłatnym internetem w przestrzeni publicznej 

Mechanizm, który pozwoli na ustanowienie ponad 5 000 bezprzewodowych połączeń, na terenie UE, w miejscach publicznych, takich jak szpitale lub biblioteki oraz na stworzenie jednolitego systemu identyfikacji pozwalającego na dostęp d nich, będzie przedmiotem debaty i głosowania we wtorek.

Zapewnienie dostaw gazu w UE 

Dzięki nowym unijnym zasadom, wstępnie uzgodnionym przez posłów i ministrów z państw członkowskich, państwa stojące w obliczu kryzysu dostaw gazu będą mogły liczyć na pomoc z krajów sąsiadujących. Parlament omówi nowe przepisy we wtorek rano, ostateczne głosowanie odbędzie się w południe.

Skażone jajka: należy ulepszyć system ostrzegania o ryzyku związanym z żywnością w UE 

Obecność jajek skażonych owadobójczym Fipronilem w większości krajów UE oraz sposoby na ulepszenie europejskiego systemu wczesnego ostrzegania, będą przedmiotem debaty poselskiej, w obecności przedstawicieli Komisji i Rady, we wtorek rano.

Łatwiejszy dostęp do dóbr i usług dla osób niepełnosprawnych 

Osoby niepełnosprawne uzyskają łatwiejszy dostęp do podstawowych produktów i usług, takich jak telefony, bankomaty, automaty biletowe oraz automatyczna odprawa, zgodnie z projektem przepisów UE, które będą przedmiotem debaty w środę, a głosowania w czwartek.

Walka ze zmianą klimatyczną poprzez zwiększenie absorbcji CO2 przez lasy 

Plany walki ze zmianą klimatu poprzez zwiększenie ilości CO2 pochłanianej przez lasy oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zostaną poddane pod głosowanie w środę.

Nowa komisja specjalna do spraw przeciwdziałania terroryzmowi 

Lista posłów kandydujących do udziału w trzydziestoosobowej komisji specjalnej ds. przeciwdziałania terroryzmowi (TERR) będzie głosowana we wtorek. Pierwsze posiedzenie zaplanowano na czwartek.

Korea Północna: zagrożenie nuklearne 

Debata na temat testów rakietowych i jądrowych przeprowadzonych przez Koreę Północną i wywołanego tym wzrostu napięcia międzynarodowego odbędzie się we wtorek. Weźmie w niej udział szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini.

Przyszłość relacji UE-Turcja 

Przyszłość Turcji w Europie oraz ciągłe obniżanie standardów dotyczących rządów prawa, praw człowieka i wolności mediów, będą przedmiotem debaty z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, we wtorek popołudniu. Podsumowaniem debaty będzie rezolucja, nad którą posłowie zagłosują podczas pierwszego posiedzenia plenarnego w październiku.

Migracja w regionie Morza Śródziemnego: debata z Federiką Mogherini 

Sposoby zarządzania przepływami migracji do UE, szczególnie przez Morze Śródziemne, zostaną omówione we wtorek z szefem polityki zagranicznej Federiką Mogherini.

Posłowie wezwą do dokładniejszych kontroli eksportu broni 

Państwa członkowskie UE powinny zapewnić, jednolitość decyzji dotyczących wywozu broni, dla podobnych produktów, mają stwierdzić posłowie w środę. Jeśli będzie to konieczne powinien powstać jeden organ nadzorczy w UE, uważają.

 

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco