25.10.2012

W piątek: Ogłoszenie zwycięzcy Nagrody Sacharowa w roku 201

W piątek, Przewodniczący Martin Schulz, po podjęciu decyzji wspólnie z liderami grup politycznych, ogłosi w Parlamencie zwycięzcę nagrody Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W gronie trzech finalistów są: Aleś Bialacki, białoruski działacz na rzecz praw człowieka, rosyjski zespół punkowy Pussy Riot i dwóch Irańczyków: prawnik Nasrin Sotoudeh i reżyser Jafar Panahi. 

Głosowanie nad ograniczeniem spekulacji cenami żywności oraz transakcji wysokiej częstotliwości

Projekt legislacji dotyczącej rynków finansowych na terenie UE, w wyniku, którego może zostać powstrzymana spekulacja cenami żywności oraz handel algorytmiczny, zostanie poddany pod głosowanie plenarne, w celu uzyskania silnego mandatu przed negocjacjami Parlamentu z państwami członkowskimi.

Upolitycznienie koordynacji polityki gospodarczej UE

Wzrost uprawnień związany z przeniesieniem koordynacji polityki gospodarczej na poziom unijny, musi zostać połączony z wprowadzeniem większej politycznej odpowiedzialności wszystkich zaangażowanych stron, zgodnie z projektem sprawozdania, nad którym Parlament zagłosuje w piątek.

Lepsza opieka konsularna dla wszystkich obywateli UE przebywających za granicą

Służby dyplomatyczne i konsularne wszystkich państw członkowskich UE muszą zagwarantować każdemu obywatelowi UE przebywającemu za granicą taką samą ochronę, jaką zapewniają własnym obywatelom, uznali deputowani w rezolucji, która będzie przyjęta w czwartek. W niewiążących poprawkach będą wzywać również lokalne delegatury UE do przejęcia inicjatywy w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: http://www.europarl.europa.eu/news/

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco