Paryskie porozumienie klimatyczne: ruch Parlamentu, debata po wystąpieniu USA
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wystąpieniu z paryskiego porozumienia klimatycznego będzie przedmiotem dyskusji w środę. Tego samego dnia Parlament zagłosuje nad przepisami wprowadzającymi zawarte z porozumieniu cele redukcji emisji do 20230 roku.
Oznakowanie efektywności energetycznej sprzętów używanych w gospodarstwach domowych zostanie zmienione na prostsze, od A do G, zamiast A+/A++/A+++.
Parlament Europejski uczci trzydziestolecie programu Erasmus, który umożliwił ponad dziewięciu milionom osób studia, pracę lub udział w wolontariacie za granicą.
Należy skuteczniej walczyć z nierównością płci w dziedzinie płac, w celu przeciwdziałania luce emerytalnej, która w EU wynosi prawie 40%.
Posłowie będą debatować o priorytetowych tematach posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się 22-23 czerwca. Najważniejsze punkty obrad Rady to migracja, bezpieczeństwo i obronność oraz negocjacje w sprawie Brexitu. Parlament zajmie się nimi w środę o godz. 9.00 w dyskusji z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i przedstawiciela prezydencji maltańskiej.
Lista państw, którym przyznany zostanie tytuł Europejskich Stolic Kultury w latach 2020-2033 zostanie podana do wiadomości przez Parlament w środę.
Podczas sesji czerwcowej w Strasburgu przedmiotem obrad będą też takie kwestie jak polityka spójności, stosowanie glifosatu i gospodarki dzielenia się.