Japonia jest szóstym partnerem handlowym Unii Europejskiej. UE i Japonia tworzą razem ponad jedną trzecią światowego PKB. Ten ogromny potencjał nie jest niestety wystarczająco wykorzystany - powiedział po głosowaniu poseł Jarosław Wałęsa (PO), sprawozdawca cień z ramienia Grupy EPL.
Szacuje się, że wejście w życie umowy pozwoliłoby na stworzenie 420 tys. nowych miejsc pracy w UE oraz zwiększyło eksport unijnych produktów do Japonii o ponad 30 proc. a produktów japońskich do UE o ponad 20 proc. Zdaniem deputowanych ważne jest jednak, aby obopólne otwarcie rynku UE i Japonii nie wpłynęło negatywnie na żaden z sektorów gospodarki europejskiej.
- Kluczowym dla udzielenia zgody na otwarcie negocjacji było osiągnięcie kompromisów w kwestii przebiegu negocjacji, w tym zapis o wiążącej klauzuli przeglądowej aktywowanej w ciągu roku od rozpoczęcia negocjacji oraz zobowiązanie Komisji Europejskiej do prowadzenia rozmów na podstawie jasno określonych celów oraz regularnej oceny przebiegu negocjacji - powiedział poseł Wałęsa.
W swoim stanowisku Parlament Europejski wymaga, aby rok po rozpoczęciu negocjacji prowadząca negocjacje Komisja Europejska obowiązkowo oceniła czy Japonia wywiązuje się z wcześniejszych zobowiązań wobec UE i znosi bariery pozataryfowe przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym oraz eliminuje przeszkody w zakresie zamówień publicznych na rynku kolejowym i w transporcie miejskim. Jeśli w czasie trwania negocjacji postępy w liberalizacji tych sektorów będą niedostateczne, Komisja Europejska powinna, zdaniem europosłów, zawiesić negocjacje.
* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 271 posłów z 26 państw członkowskich UE i 3 obserwatorów z Chorwacji.
Dalszych informacji udziela:
Biuro Prasowe EPL
Agata Byczewska: +32473841093