2017.05.12

Negocjacje w sprawie Brexitu: debata z Tuskiem i Junckerem

W środę rano posłowie ocenią wyniki posiedzenia Rady Europejskiej, na którym zatwierdzono wytyczne dotyczące negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie jej wystąpienia z UE. W debacie wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker. (Przeczytaj więcej: Negocjacje w sprawie Brexitu: debata z Tuskiem i Junckerem

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wygłosi przemówienie w Parlamencie

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, który objął urząd w styczniu, wygłosi przemówienie do posłów, w środę, w południe. (Przeczytaj więcej: Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wygłosi przemówienie w Parlamencie

Filmy i telewizja w sieci bez granic

Dzięki nowym przepisom użytkownicy z UE, którzy zapłacili za dostęp do filmów lub seriali publikowanych w sieci, będą mogli obejrzeć je również podczas podróży za granicę. Debatę zaplanowano na środę, głosowanie na czwartek. (Przeczytaj więcej: Filmy i telewizja w sieci bez granic

Przyszłość Europy: jak okiełznać z globalizację

Posłowie omówią sposoby rozwiązania problemu negatywnych skutków globalizacji UE. Punktem wyjścia do debaty są sugestie i uwagi Komisji. (Przeczytaj więcej: Przyszłość Europy: jak okiełznać z globalizację)

Przeciw marnowaniu jedzenia

Posłowie zaproponują działania, które mają doprowadzić, w 2030 roku, do zmniejszenia o połowę 88 mln. ton jedzenia, marnowanego, co roku w UE. We wtorek odbędzie się głosowanie nad projektem rezolucji, która wzywa Komisję Europejską do ograniczenia restrykcji odnoszących się do darowizn jedzenia oraz do rozwiania wątpliwości dotyczących oznaczeń „daty minimalnej trwałości” i „należy spożyć do”. (Przeczytaj więcej: Przeciw marnowaniu jedzenia) 

Rezolucja w sprawie przestrzegania praw podstawowych na Węgrzech

Posłowie ocenią poszanowanie praw podstawowych na Węgrzech w głosowaniu zaplanowanym na środę. Rezolucja stanowić będzie podsumowanie debaty z poprzedniej sesji plenarnej. (Przeczytaj więcej: Rezolucja w sprawie przestrzegania praw podstawowych na Węgrzech) 

Debata o prześladowaniach osób LGBT w Czeczenii

Szokujące doniesienia. Przez niezależne media rosyjskie oraz organizacje broniące praw człowieka, na temat prześladowań, zatrzymań, zniknięć oraz zabójstw homoseksualnych mężczyzn w Czeczenii, będą przedmiotem debaty we wtorek wieczorem. (Przeczytaj więcej: Debata o prześladowaniach osób LGBT w Czeczenii)

Relokacja uchodźców: Posłowie wzywają państwa UE do honorowania zobowiązań

Parlament ponowi wezwania, aby państwa członkowskie przeniosły uchodźców z Grecji i Włoch do innych krajów w UE, zgodnie z porozumieniem z września 2015 roku. (Przeczytaj więcej: Relokacja uchodźców: Posłowie wzywają państwa UE do honorowania zobowiązań) 

Jak zakończyć wojnę w Syrii?

Sposoby i środki, które miałyby pomóc w zakończeniu wojny w Syrii, która jest najpoważniejszym kryzysem humanitarnym od czasu II Wojny Światowej, będą przedmiotem debaty z szefową dyplomacji UE Federicą Mogherini, we wtorek. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek. (Przeczytaj więcej: Jak zakończyć wojnę w Syrii?) 

Pozostałe tematy sesji

Podczas sesji majowej w Strasburgu przedmiotem obrad będą też takie kwestie jak transport drogowy w UE, gospodarka współdzielenia i kryzys na Bliskim Wschodzie. (Przeczytaj więcej: Pozostałe tematy sesji)

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco