„W kompromisie wypracowanym w Komisji Handlu Międzynarodowego, starałem się, żeby wesprzeć wymianę handlową z Ukrainą przy jednoczesnej ochronie interesów wrażliwych dla rolników i przemysłu UE produktów. Uważam, że przegłosowana propozycja jest zrównoważona” - powiedział po głosowaniu Jarosław Wałęsa, sprawozdawca raportu w Komisji Handlu Międzynarodowego.
„Ukraina jest obecnie w bardzo trudnej politycznej i ekonomicznej sytuacji. Rząd w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadza reformy na ogromną skalę, a oprócz tego boryka się z nielegalną aneksją Krymu, a także konfliktem sprowokowanym przez Rosję we wschodniej części kraju. Dodatkowym problemem ekonomicznym jest nałożone przez Rosję embargo na produkty rolne a także zakaz tranzytu do Azji Środkowej. W tej sytuacji, jako Parlament Europejski musimy wysłać silny znak poparcia dla Ukrainy”- podkreślił.
Komisja Europejska zaproponowała 29 września 2016 przydzielenie dodatkowych koncesji handlowych dla Ukrainy w postaci zwiększonych kontyngentów dla produktów rolnych oraz przyspieszenia redukcji ceł dla produktów przemysłowych. W odniesieniu do niej, posłowie Komisji Handlu Międzynarodowego sugerują:
- Wyłączenie z listy produktów wrażliwych dla branży rolnej i przemysłowej, takich jak: pszenica, pomidory przetworzone oraz mocznik( surowiec do produkcji nawozów)
- Położenie jeszcze większego nacisku na walkę z korupcją, która jest jednym z warunków przydzielenia preferencji jednostronnych Ukrainie
- Umożliwienie przemysłowi UE i organizacjom go reprezentującym rozpoczęcie postępowania ochronnego, kiedy ich interesy są zagrożone
- Włączenie kompleksowej oceny wpływu koncesji handlowych do raportu rocznego z wdrażania pogłębionej umowy o wolnym handlu UE-Ukraina (DCFTA)
Dokument przyjęto zdecydowaną większością głosów (31 za, 4 przeciw i 3 wstrzymujące). Głosowanie plenarne nad raportem odbędzie się pod koniec maja w Brukseli.
DCFTA - część szerszej Umowy Stowarzyszeniowej, tymczasowo wdrożona od stycznia 2016 roku - przewiduje obustronne otwarcie rynków towarów i usług, jednakże UE szybciej niż Ukraina zredukowała lub zniosła cła. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i ciężarem reform ponoszonych przez Ukrainę, UE chce przyznać Ukrainie dodatkowe „autonomiczne preferencje handlowe”. UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy, podczas gdy Ukraina odpowiada za 0,8% całkowitego handlu UE. Eksport ukraiński do UE wyniósł 12,7 mld EUR w 2015 roku, podczas gdy eksport z UE na Ukrainę wyniósł 13,9 mld EUR. Głównym ukraińskim towarem eksportowym są surowce, produkty chemiczne i maszyny, UE eksportuje na Ukrainę przede wszystkim: maszyny, sprzęt transportowy, chemikalia i wyroby przemysłowe.