2017.03.21
Parlament Obywateli
Parlament Obywateli europarl.europa.eu

Podpisane 60 lat temu traktaty rzymskie otworzyły drzwi do integracji gospodarczejj, trwałego pokoju na kontynencie i dzisiejszej UE zrzeszającej 28 państw i 500 milionów obywateli. W ostatnich tygodniach PE debatował o tym, co już udało się osiągnąć i co czeka Unię w przyszłości. Teraz europosłowie chcą wysłuchać obywateli. Obywatele z całej Europy zostali zaproszeni do Brukseli, gdzie we wtorek 21 marca odbędzie się posiedzenie „Parlamentu Obywateli”. Transmisja z debaty na naszej stronie.

Setki obywateli z całej Europy wypełni we wtorek, 21 marca, salę plenarną w Brukseli. Będą dyskutowali o tym, w jakich obszarach UE spełnia swoje zadania, a w jakich nie i w jaki sposób powinna się zmienić, żeby móc skutecznie odpowiadać na współczesne wyzwania. Debata będzie dotyczyła bezrobocia wśród młodzieży, globalizacji, bezpieczeństwa, zmiany klimatu i kształtu UE po Brexicie.

„Jutrzejszą debatę o przyszłości Europy poprowadzą obywatele dla obywateli” - skomentował przewodniczący Tajani. „Parlament Europejski, jedyna instytucja europejska, której skład pochodzi z wyborów bezpośrednich, będzie gościł Europejczyków, którzy przedstawią swoje pomysły na naszą wspólną przyszłość. W naszej Izbie zawsze mogą czuć się jak u siebie w domu” - dodał.

Antonio Tajani otworzy posiedzenie „Parlamentu Obywateli”, a moderatorką konferencji będzie wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness (EPL, Irlandia). Pozostali europosłowie również dołączą do rozmowy z obywatelami.

Wcześniej, o 11:30, przewodniczacy Tajani, posłowie i personel Parlamentu Europejskiego wezmą udział w ceremonii upamiętniającej 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. W uroczystości wezmą udział także piosenkarka i Ambasadorka Dobrej Woli UNHCR Barbara Hendricks i austriacki pisarz Robert Menasse.

Część szerszego dialogu

„Parlament Obywateli” jest jednym z serii politycznych wydarzeń, w których uczestnicy próbują podjąć refleksję nad tym, co udało się osiągnąć zjednoczonej Europie w ciągu 60 lat od podpisania traktatów rzymskich oraz jak powinna się zmienić w przyszłości.

Wstępne stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej debacie poznaliśmy w lutym, gdy posłowie przyjęli trzy raporty o przyszłości Europy. Na początku marca Parlament dyskutował nad tzw. Białą Księgą zaprezentowaną przez przewodniczącego Komisji Europejskiego Jean-Claude’a Junckera, w której przedstawił pięć możliwych scenariuszy dla Wspólnoty. Pod koniec tygodnia przywódcy państw członkowskich spotkają się w Rzymie, żeby uczcić 60. rocznicę podpisania i dyskutować nad przyszłością UE.

Oglądaj debatę w Parlamencie Europejskim na żywo w poniedziałek od godz. 15:00 i podziel się swoją opinią w mediach społecznościowych #EU60.

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco