15.08.2012

Jesteś studentem lub absolwentem zainteresowanym sprawami UE? Co roku Sekretariat PE zaprasza na staże do Brukseli i swoich biur w stolicach krajów Unii. Z programu korzysta rocznie kilkaset osób, a dzięki specjalnemu programowi - także osoby z niepełnosprawnościami. Zachęcamy do wysyłania aplikacji, termin składania podań rozpoczyna się 15 sierpnia.

Można ubiegać się o trzy rodzaje staży: ogólne, dziennikarskie i dla tłumaczy. Parlament oferuje dwa rodzaje staży: płatne i niepłatne.

Na staż może odstać się każdy, nawet bez uniwersyteckiego dyplomu. "Trzeba tylko podkreślić swoje umiejętności. Jako dyplomowana aktorka z doświadczeniem w doradzaniu wytwórcom serów i magistrem tłumacza języka irlandzkiego nie liczyłam, że zostanę przyjęta. Jednak się udało" - opowiada Irlandka Lucy Moylan, która jest stażystką w Parlamentarium, czyli centrum dla zwiedzających.

Co roku do PE trafia ok. siedem tysięcy podań. Ok. osiem procent kandydatów przechodzi dalej (wśród nich są także aplikanci spoza UE). Staż trwa zwykle od miesiąca do pięciu miesięcy. Stażyści płatni otrzymują miesięcznie ok. 1200 euro. Sami muszą sobie jednak znaleźć i opłacić zakwaterowanie.

Od 2006 r. w PE działa specjalny program dla osób z niepełnosprawnościami. Mają one zapewnione odpowiednie warunki pracy, a także dostają pomoc w znalezieniu mieszkania i zorganizowaniu transportu. "W sektorze prywatnym niepełnośprawność nie jest tak akceptowana. Mam nadzieję, że w przyszłości przedsiębiorstwa wezmą przykład z PE" - podkreśla Włoszka Silvia Cipriani, która w takim programie brała udział.

Jej zdaniem podziela inna Włoszka Chiara Arnone. "Ten staż bardzo mi pomógł zawodowo. Taki staż to dowód na to, że ma się otwarty umysł, umiejętność dostosowywania do nowych warunków i nawiązywania kontaktów" - argumentuje.

Źródło: Parlament Europejski

  • Źródło : Parlament Europejski
© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco