13.09.2018

Prezydent Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani podpisał dziś przyjęty wczoraj raport autorstwa Janusza Lewandowskiego (PO), potwierdzając wczorajsze głosowanie i udzielając tym samym zgody na uruchomienie Europejskiego Funduszu Solidarności dla Polski. Ma on na celu udzielenie pomocy Polsce w walce ze skutkami zeszłorocznej nawałnicy - poszkodowane regiony otrzymają ponad 12 mln euro, czyli przeszło 50 mln zł.

W dniach od 9 do 12 sierpnia 2017 r. na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce miały miejsce wyjątkowo gwałtowne burze i silne opady deszczu, które spowodowały rozległe zniszczenia lasów, infrastruktury oraz mienia prywatnego.

-  Nie było problemu z poparciem mego raportu przez Parlament. Jedyny prawdziwy problem po nawałnicach stwarzał rząd PiS, nie zamierzając wnioskować o unijną pomoc - powiedział po głosowaniu Janusz Lewandowski, przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim.

Rząd i wojewoda zawiedli całkowicie w krytycznym momencie, gdy cały ciężar niesienia pomocy poszkodowanym spadł na mieszkańców, samorządy i ludzi dobrej woli.  Unia Europejska od początku manifestowała swoją chęć pomocy, o czym świadczyła między innymi obecność delegacji europosłów i przedstawicieli Komisji Europejskiej na terenach dotkniętych katastrofą.  Wobec braku działania, 19 września 2017 wystosowałem w imieniu delegacji PO w Parlamencie Europejskim list otwarty, przeciwstawiając się niezrozumiałej bezczynności rządu PiS i wzywając do złożenia wniosku o unijną pomoc. Ci którzy najbardziej ucierpieli zasługują na unijną pomoc - dodał Janusz Lewandowski.

29 sierpnia raport Janusza Lewandowskiego został przyjęty przez komisję budżetową PE. 4 września przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE również zatwierdzili przyznanie Polsce środków na walkę ze skutkami zeszłorocznej nawałnicy. Wczorajsza decyzja Parlamentu Europejskiego daje podstawy do wypłaty Polsce przeszło 50 mln zł. Środki te będą mogły być przeznaczone na wsparcie odbudowy i pokrycie kosztów interwencji służb ratunkowych, działań w zakresie usuwania zniszczeń oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

  • Źródło : eppgroup.eu
© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco